Баннер
 


Increase Font Size Option 6 Reset Font Size Option 6 Decrease Font Size Option 6

Статьи - Пешеходный туризм   |   Автор: Владимир Трощенко

Омріяний Кавказ. Чекай на нас Сторінки щоденника одного походу

Поїзд... Стукають колеса... І ми швидко віддаляємося від двоголового красеня Ельбруса, востаннє цього року кидаємо погляд на нього з вікна вагона.. Протягом двох останніх діб ми наче втікали від цієї вершини, майже бігли ґрунтовою дорогою... А за вікном - замість звичного для нас степового пейзажу - ще "гарячі" спогади про два останні тижні нашого перебування на Кавказі… Минулого року ми пройшли похід 5 категорії складності і, коли стало питання планування району походу на наступний рік, то вирішили, що нам під силу Кавказька "четвірка".Ось він Кавказ, у всій своїй неповторній красі!

Ось він Кавказ, у всій своїй неповторній красі!

31 липня ми виїжджаємо в похід на Кавказ. І першим випробуванням стала дорога - 21 година поїздки в незручному автобусі. А ще - таможня вирішила піймати водіїв на чомусь протизаконному, тому всі пасажири з усім багажем повинні були пройти через кімнату огляду. І це - з нашими малопідйомними рюкзаками і численними пакетами. І так впродовж двох годин! Більшість з нас тоді зареклася їздити автобусом. Дорога... Скільки романтики в цьому слові! Та, коли мова заходить про дорогу в гори, водночас відчуваєш і цікавість, і легку тривогу, і невідомі раніше переживання...

Високотрав'я - стелиться до ніг

Високотрав'я - стелиться до ніг…

В Невиномиську нас зустрічає фірма "Барс". Це значно зручніше, коли тебе везуть зразу на місце і не треба добиратись на перекладних, витрачаючи дорогоцінний час на незатишних автовокзалах. До того ж, завезено два "закидання", що полегшило вагу рюкзаків на маршруті. Фірма також вирішила питання реєстрації в міграційній службі та пропуску в прикордонній зоні… А під вечір пішов дощ, так би мовити, "обмив" нову групу.

2 серпня. 7.00 ранку. Ще незвичний голос чергових: "Підйом". Підскакуєш, як солдат, швидко переодягаєшся, скручуєш спальник, і ... ти, виявляється, спізнився до сніданку. Від підйому до виходу на маршрут виділено годину. Нічого, звикнемо, не на курорт приїхали.

А за спиною - хмари, ніби крила

А за спиною - хмари, ніби крила

І ось ми на стежці. Поспішати сьогодні не можна, та й високо підніматися теж – акліматизація - штука індивідуальна. А швидко й не дуже виходить, бо стежка несподівано закінчилася. Пробираємось через високу траву до верхів'я долини Гідама. Довго вибираємо місце для табору, намагаючись знайти компроміс між віддаленістю води, дров, і рівністю майданчика. Хлопці навіть встигли "скупатися", переходячи річку в пошуках зручного місця. Та ось бівуак розбитий, а гори не хочуть нас прийняти, бо ввечері навколо - суцільна злива. Оце "пощастило" Паші і Олені Володимирівні з чергуванням, а якщо зважити, що, на їхню думку, вони чергують поза чергою, то їх бурчання можна зрозуміти. Та вечерю приготували й рознесли по наметах вчасно. Прямо - “вечеря в ліжко”.

Велич гірської ріки

Велич гірської ріки

3 серпня. Продовжуємо йти долиною Гідама і через дві години ми на першому, для більшості учасників, Кавказькому перевалі. З'їли шоколаду для підтримки сил, залишаємо записку в турі про те, хто був, звідки і куди мандрує. Йдемо траверсом. А тут, прямо на стежці, звернулася кільцем пісчано-коричневого кольору гадюка. Однак, вона нас просто ігнорує… Обходимо її боком, по траві. Потім була гора Лиса. Кажуть, з неї чудовий краєвид. Та ми цього підтвердити не можемо, бо всюди туман. Наближається час обіду й відчуття голоду жене нас униз. І зразу розуміємо, від кого чого чекати надалі. Дівчата починають відставати, та тільки не Оля. Вона ж нарівні з хлопцями - біжить попереду! В полудень - вже звичний дощик. А потім - довгі 6 кілометрів асфальтом у межах населенного пункту Теберда. Ноги гудуть, вони, майже, повідпадали. А ще дві години потрібно йти заповідними місцями… Та раптом… Усе… Ура! Більше не йдемо!

Палатки ставимо на не зовсім рівному місці, та шукати чогось кращого - немає сил. Зате, недалеко є мінеральні джерела. І ніхто, крім керівників, не смакував до цього водою безпосередньо з джерела. Виявилося, вона незвична на смак, але приємна, слабогазована. Джерело прямо з-під землі тече вже з бульбашками і з присмаком заліза.

4 серпня на нас чекав перевал Епчик, а за планом "Мрія" - ще й Ибчик.

Перепочинок у міжгір'ї

Перепочинок у міжгір'ї

Епчик видався схожим на міраж у пустелі. Ось він, зовсім близько. А підходиш - він знову на горизонті. Тільки через 5 годин ми досягли його. Виходить, що відстаємо від графіку. Про план "Мрія" на сьогодні можна вже забути. Зате, під перевалом наш шлях рішуче перекрив пастух і запросив в гості. Так зустрічати незнайомих людей можуть тільки на Кавказі. На столі - сир, айран, а господарі ще й ображаються, що ми мало їмо. На дорогу дають молоко. Отже, ввечері ми нагадуємо англійських аристократів… П'ємо чай з молоком. Та до цього, (вже традиційно в цьому поході), попадаємо під зливу. Перечекати її неможливо. Всі дружно і швидко розбивають намети і багаття доводиться розводити в декілька рук. Юрко розпалює, двоє розтягують накидку над слабким ще вогником, інші швидко ламають дрова і дощ відступає...

5 серпня. Сьогодні закінчуємо перше коло. Увечері повинні бути в аулі Учкулан і забрати "закидання" на другу частину шляху. А поки - підйом на перевал Ибчик (н/к, 2542 м). Правда, до нього ми піднялися не по вівчарській стежці, а, щоб подолати більше перешкод, пішли з правого боку перевалу на гребінь хребта Даут заростями рододендрона (на жаль, він уже відцвів).

Краса – невимовна! Внизу, зліва, видніється селище Учкулан, попереду, далеко в хмарах - конус Ельбруса, спереду, праворуч - наші майбутні перевали. Посидьмо ще й помилуймося...

Немає часу. Треба йти. Попереду - ще цілісінький день. Траверсуємо гребінь хребта. Спочатку піднімаємося на найближчу вершину по траві й невеликих виходах скель. Нелегко… Далі траверсом по трав'янистому схилі. Проходимо мимо, над двома першими від перевалу приярками. А між другим і третім починаємо спуск у долину ріки Учкулан. Як сказав Юра, так ми спустимося прямо до моста через ріку. Як завжди, група неймовірно розтяглася, але всі тримаються в полі зору, і якнайшвидше поспішають відпочити.

Увійшли в зону лісу. Хвойний схил уже значно крутіший, з'явилося каміння, ноги на схилі місцями прослизають. Ті, хто попереду, періодично зупиняються й чекають на тих, хто у "хвості". Щоб не піти різними шляхами, бо стежки немає. Якось непомітно виходимо в осипний кулуар, який лякає нас падаючим камінням, скелями, а, найважливіше, невідомістю. Здається, пройти внизу неможливо. Там скелясті відвіси. Що ж? Кілька розвідок у різні сторони… й ухвалено рішення продовжувати рух уздовж кулуара... Нарешті! Усе закінчилося. Страшенно хочеться їсти. І не залишає надія, що на дні цієї долинки є струмок, і ми зупинимося поїсти й перепочити.

Так. Їжа. Вода. Відпочинок. От-от…і вже будемо в долині Учкулан. Після обіду дещо підбадьорилися й з новими силами помчали в долину. У селищі керівник групи трохи стримав Юру, що дуже рвався вперед (може його довантажити?) і попросив бути уважнішими при вступі в контакт із місцевим населенням. З долини добре видно, де ми були декілька годин назад. Неймовірно! Ночувати будемо далеко від села - в долині ріки Учкуланичи.

Завтра обіцяють напівднювання...

6 серпня. Обіцяне напівднювання. Треба забрати "закидання" й бажано встигнути піднятися нагору, до межі зони. По "закидання" відправляється все молоде чоловіче населення нашої групи: Юра, Паша, Едик і Вова. Дівчата теж даром часу не гають. Зранку влаштували лазневий день. Потім свіжовимитими відправилися збирати гриби й суниці.

Щедрість кавказького літа

Щедрість кавказького літа

Ягід знайшли чимало – повних два горнятка , а грибів, за словами Начальника, на всіх не вистачить. Тому їх і не готували. Лише сфотографували на пам'ять. Та завгосп "розібралася" із залишками продуктів і до обіду приготувала млинчики. Зі згущонкою і суницями пішли за милу душу. Після обіду збираємо табір і виходимо. Декілька годин у нас ще є. Щось рюкзаки помітно поважчали. Долина дуже мальовнича: хвойний ліс, буреломи, зелені мохи.

Так…Їжа, вода, відпочинок

Так…Їжа, вода, відпочинок…

Поруч вирує ріка, уздовж стежки манять апетитні суниці, що так і норовлять сповільнити нам шлях. Ну от, знову закінчився ліс. У найближчі кілька днів про його існування можна забути. Який короткий видався сьогодні ходовий день - лише 4 переходи. Ночуємо на ялівцевому полі біля великої прямокутної брили. Сьогодні ввечері холодніше, позначається висота. Згідно з описом, поблизу має бути мінеральне джерело, але знайти його не вдалося.

Нарешті знайшлася й робота для нашого ремонтника Вови. В Анюти відірвалася підошва на черевику, над чим Вова й буде ворожити (зашивати) весь вечір. Вільні учасники назбирали сухих ялівцевих гілочок. То ж чергові один канн поставили на газову горілку, а другий - на багаття. Молодці...

Ввечері Начальник, як звичайно, розповідає плани на завтра.

2

Спуск дюльфером по снігу

7 серпня. Здається, вдалині видно наш сьогоднішній сніговий цирк перевалу Крокус. Погода сонячна, але прохолодна. Дуже багато на сьогодні заплановано. Чи встигнемо?

Зранку чергові проспали (не дуже гарний початок дня), але сніданок приготували за двадцять хвилин (завдяки тому, що гречану крупу замочили в холодній воді звечора). Вихід затримався ненадовго. Через деякий час на шляху зустрілася жива перешкода - череда корів, що йшла перед нами по стежці й ніяк не звертала убік.

Коли прийшов час пообідати, навколо закінчилася дерева й трави, тільки лежало каміння. Місцями стали появлятися окремі невеликі сніговики, на одному з яких Начальник улаштував усім снігові навчання. Необхідно було, сидячи, розігнатися по схилі, імітуючи падіння, і зарубатися льодорубом у сніг, щоб зупинитися.

Щось Володимир Олександрович не дуже задоволений тренуванням. Тим, хто з льодорубом зіштовхнувся вперше, відразу стало зрозуміло, для чого в нього дзьобик і штичок і як правильно його тримати. А то під час спуску кулуаром з перевалу Ибчик, деякі, за рекомендацією, використовували льодоруб, але крутили ним, як хотіли.

А в цей час чергові готували обід. На цей раз ділили перекуску: ковбасу, щербет, хлібці з паштетом, цибулю і холодний чай. Хутко підкріплюємося й біжимо далі. Через двадцять хвилин виходимо на край закритого льодовика. Він помітно розтанув і тепер нагадує великого сніговика.

Попереду видно сідловину перевалу Павлін. Сідловину нашого перевалу Крокус відразу визначити не вдалося. Льодовик зменшився, скелі оголилися, наявні описи - поверхові і застарілі. Та й Начальник не впізнав, хоча й піднімався на перевал двічі. Не було єдиної думки, і тому було вирішено рухатися вперед, нагору, максимально високим язиком льодовика у правій частині цього цирку. А вже далі - скелями. По сніговику піднімаємося вже в три такти, хлопці попереду підганяють.

От ми вже й під скелями. Згодом Паша, захопивши мотузку без рюкзака, лізе по скелях. Трохи пізніше до нього приєднується Ван Санич. Всім іншим залишається ховатися під тонким сніговим мостом і за виступаючими скелями від щедро падаючого вниз каміння. Сиділи так, мабуть, десь з годину, доки не надійшла команда Начальника: "Спускаємося назад, бо зверху дуже небезпечний осипний, стрімкий схил".(А в цей час зверху передова двійка вирішувала, чи варто підніматися на перевал, і після фантастичних варіантів Паші з підйомом по перилам над сніжним сховищем товаришів, вирішуємо, що іноді краще відступити, чим так ризикувати іншими) Олена Володимирівна закріплює мотузку за допомогою льодорубів. Тоді всі один за одним спускаються на дно цирку. Спочатку дюльфером, а потім у три такти.

Начальник з Пашою спускаються з нижньою страховкою у зв'язуванні. Паші не подобається, як повільно спускається Начальник, і він проситься ідти останнім, І вже через декілька метрів зривається, добре, що я спустився спеціально зовсім недалеко і навалившись на льодоруб його утримую. Далі лишньої бравади в діях Павла вже не має.

Раніше перевал був категорії 1Б. Тепер, "схуднувши", льодовик дуже ускладнився - до категорії 2А. Встигли спуститися тільки до початку Альпійських лугів. Впередвечір'ї насуваються хмари й туман. Холодно. Після вечері - серйозна розмова про подальший маршрут.

Головним шляхом ми вже не встигаємо.... Завтра повернемося до зони лісу і підемо через перевал в аул Хурзук.

Тепер уже - інші категорійні перевали в цьому хребті для нас закриті. Проте, сьогодні придбали багатий досвід...

3

Підйом на осипний перевал

8 серпня. 6.00 ранку. Дощ. У канах ніяк не хоче закипати вода. Вихід один - перенести їх під тент намету. Снідаємо, не вилазячи зі спальників. Через погодні умови подальшу подорож ненадовго відкладено.

Ідемо низом долини. Усе знайоме: кожен камінчик, кожна нерівність рельєфу. До обіду доходимо до межі зони лісу. Чай сьогодні буде приготовлено на дровах. Спалимо й сміття, що назбиралося за останню добу.

Клименко Едик в очікуванні друзів

Клименко Едик в очікуванні друзів

Нам праворуч – на гору, на перевал Тирмен. Опису цього перевалу немає. Доводиться орієнтуватися за посиланням на нього з опису перевалу Бездіяльного. Не пройшло й години – і знову дощ. Такою погодою на перевали не ходять, і, можливо, вище рівніших місць уже не буде, тому ставимо табір. Правда, рівним це місце можна назвати лише умовно. Виникає думка: підстелити рюкзаки під намет для вирівнювання місця ночівлі. А на "ремонтника" Вову знову звалилась робота: підошва відвалилася на іншому черевику...

9 серпня. Піднімаємося на перевал траверсом лівого схилу місцями живої середньої морени. Лише друга година. А ми на перевалі Тирмен (1А, 3300м). Є тур і записка, з якої довідуємося, що перевал відкрили сім років тому. Але ми тільки третя група на ньому. Поздоровляємо всіх. Це перший категорійний перевал у цьому поході. Як заохочення й підкріплення їмо по великій ложці меду з горіхами.

Які види навколо, яка краса!!! Унизу видніється озеро Тирменли- Кель (3212 м). Спуск до аулу Хурзук займає чотири переходи: два - мореною, і два - лісом, уздовж русла ріки Тирменликол. Обідаємо після третього переходу. Зупинилися дуже вдало, навколо багато малини. Вистачило всім.

Після солоденького спустилися в Хурзук. Начальник з Пашою і Вовою пішли відразу за "закиданням". Щоправда, хлопцям нелегко було згадати, у якому саме будинку вони її залишили. Ночуємо неподалік від селища, на злитті правої притоки ріки Уллу- Хурзук. Поряд з нами зупинилася група з Ростова. Тут є зв'язок, і всі бажаючі весь вечір дзвонять і пишуть додому...

10 серпня. Продовжуємо йти за скороченим варіантом. Після того, як не вдалося пройти перевал Крокус, ентузіазму в очах хлопців помітно зменшилося. Сьогодні на нас чекає перевал Енікол (н/к). На перевалі були через три переходи від нічлігу. Цілу годину піднімалися лісовою дорогою по долині й дві - трав'янистим схилом. Вдруге, як на картині, бачимо Ельбрус.

Його Величність - Ельбрус

Його Величність - Ельбрус

Треба обов'язково сфотографуватися. Далі, як за традицією, траверс хребта Еникол. Цього разу хребет весь трав'янистий і спускатися не будемо, принаймні, сьогодні. Обідаємо на схилі в ста метрах над початком ріки Эльмезтебе. Як завжди, на обід перекус і холодний чай. Після обіду рух продовжуємо вівчарською стежкою.

На третьому переході після обіду нас зненацька застає туман. Видимість нульова. Де стояли, там і ставимо табір. Біля стежки, на схилі хребта, між ріками Перевальна й Битюктебе. Увечері, коли всі сиділи в наметах, повз нас, наспівуючи, пройшов пастух, і, мабуть, нас не помітив.

А через двадцять хвилин ішов назад із двома кіньми (судячи з тупоту), і знову щось співав про циганку, але біля нас зупинився й замовчав. Отже, намети вже було видно. І, справді, розвиднілося, і стало видно, де був поставлений табір. Уночі було дуже холодно,і вода в кружках замерзла. Зранку, аж поки не зійшло сонце, був заморозок. Зігрівалися на ходу.

Тур – на величезній камяній брилі

Тур – на величезній камяній брилі

11 серпня. Ідемо в тому ж напрямку. Із трьох приярків хребта спускаємося в долину, до місця злиття початку ріки Чемарткол і північного джерела. Починаємо підйом на перевал Бурунташ (н/к). Обідаємо в цьому ж ярку. Не гаємо часу: хто дрімає під теплими променями сонця, хто просушує намети (це стало щоденною практикою, тому що зранку або дощ, або роса). Через якусь годину ми вже на сідловині. Вона широченна, як декілька футбольних полів. Збереглися чиїсь стоянки з очищеними від каміння місцями під намети.

Дме холодний вітер. Хочеться швидше прилягти, але око не може відірватися від довкілля, на все треба помилуватися. Тур побудований на величезній кам'яній брилі. Біля туру, обнявшись, фотографуємося всією групою: це останній перевал. За ним - спуск до ріки Кизилкол. Треба перейти ріку вбрід, але можливо зараз не вийде, тому що льодовики до кінця дня гарненько підтанули. Доведеться ночувати на цьому березі й чекати ранку.

Однак, вдається знайти місце під переправу. Переправилися. Як штанини не закочуй, однаково вони мокрі. (а в декого і не тільки штанини). І знову мчимо на нічліг дорогою по плато Ірахітсирт, уздовж долини Кизилкол. Види відкриваються мальовничі. Не описати таку красу. Ночуємо на краю плато, праворуч притоки (начебто, ріки Чорної). На протилежному боці річечки безліч різних таборів. Є магазинчик. Погода знову псується...

12 серпня. На сьогодні планувався радіальний вихід до мінеральних джерел і водоспаду Султан. Небо затягнуте, але це не заважає нашим планам. І перша група вирушає в дорогу.

За сорок хвилин дійшли до мінеральних джерел у сухому руслі ріки Малка. Їх тут – безліч, із різними смаками й різною інтенсивністю бульбашок. Підлікуватися від різних болячок приїжджає сюди дуже багато народу. Причому, судячи з наметового міста, люди живуть тут тижнями. Джерело Джилсу потужно витікає з вертикального схилу, виливаючись у загороджену купальню. Кажуть, що воно "живе" із травня до жовтня.

В інший час води немає. Вона тепла й залишає на камінні яскравий жовтогарячий слід іржі. Купання розподілене за часом: зранку - спільне, до обіду - жіноче, по обіді - чоловіче, а ввечері - знову спільне, гуртове. Головне: не пошитися в дурні, як це трапилося з нами. Прийшли ми до джерел перед дев'ятою годиною ранку. Практично, через купання місцевих жінок нашим хлопцям не вдалося насолодитися купанням у цілющому джерелі. Навіть, коли поверталися назад, перед одинадцятою годиною, ще купалися місцеві жінки.

Тому й не пропустили наших Володимира Олександровича та Юру.

Водоспад Султан

Водоспад Султан

Величний і могутній водоспад Султан падає в долину ріки Малка. По дорозі назад розшукали над водоспадом так званий "калиновий міст", природну скелясту арку над каньйоном Кизилкола. До нього з основної дороги йде непомітна стежинка. Друга група йде гуляти по полудню і бажаючі чоловіки навіть встигнуть викупатися в мініральному джерелі...

А між цими подіями випав сніг. Всі навколішні гори вкриті білою вуаллю.

13 серпня. Пора додому. Зворотня дорога спочатку веде по плато до Кисловодська. На неї треба витратити цілих два дні. Дуже швидко перезуваємося у зручні сандалі, бо у черевиках уже нестерпно. Обідаємо тільки сухим пайком, запиваємо водичкою, яку хтось запасливо прихопив у пляшці. До вечора спустилися в долину. Ночуємо в березнячку на дровах. Під'їдаємо залишки продуктів. Сьогодні на полуденок знову млинчики. Хоч і рано закінчили день, без діла не залишилися. Бажаючі відвідали каньончик ріки. Красиво й незвичайно...

14 серпня. Відстань до Кисловодська, начебто, зовсім не зменшилася. Дні один на одного схожі… Дорога. Дорога. Дорога… Так не хочеться закінчувати похід. Мимоволі стираються всі гарні враження, і в пам'яті тільки дорога й… збиті ноги... Ідемо на "долину нарзанів". Так називається турбаза, у районі якої багато нарзанних мінеральних джерел, і , можливо, ходить транспорт у місто.

Та, на жаль,… нічого не підтвердилося. Турбаза є, джерела по долині теж є, а транспорту немає. Ночуємо в долині, недалеко від моста. Будівництво дороги й нового моста тут якраз у розпалі. Табір поставили під вечір. На мості побачили оголошення, що вище по долині продається мед. Юра захотів туди піти, хлопці його підтримали. Заразом із собою взяли баклагу - раптом джерело попадеться. Мед виявився дуже дорогим, тому що дуже "унікальний".

"Чарівну" воду знайшли. Увечері на порядку денному - прийняття рішення про подальший вихід в дорогу. Адже, до найближчого села 16 км. і автобус у місто йде о сьомій-восьмій годині ранку, а пізніше – аж в обід. А поїзд із Кисловодська відправляється об одинадцятій. Рішення прийняте, виходимо о третій годині ранку

15 серпня. 2.00 ранку. Підйом. Як темно й хочеться спати. Нічого не видно, але всі швидко збирають речі й спорядження. 3.00 - вихід. З боку виглядаємо як зграйка світлячків, видно лише ліхтарики. Але дорога широка, машин немає, тому йти безпечно. Рухаємося важко, ноги ватяні, тіло ще спить. Через годину тіло вже прокинулася, але засинає мозок і закриваються очі. До кінця другої години виповзли з долини на плато. Світає. В 7.20 ми на зупинці в селі. П'ять хвилин на переодягання в найближчих кущах. І от уже їдемо в місто Кисловодськ. Невелике курортне місто.

Квитки є. Але тільки верхні бічні полички. Беремо. Є ще небагато часу прогулятися містом. Це ми їдемо, чи то ще вокзал? Як і будь-якому спортсмену-туристу нам шкода, що з ряду причин ми не подолали похід 4 категорії складності.

Та залишилися незабутні краєвиди, що так тішать моє серце і відчуття від подолання складних перешкод, нові вміння в роботі з гірським спорядженням. А головне - нове коло друзів. Бо що означає похід? Насправді, це - іспит, випробування себе, своєї фізичної підготовки, витривалості, вдосконалення моральних якостей. В поході у кожного своя мрія, але є і спільна мета. І як добре, коли те, заради чого ти йдеш, виконується. І всі повертаються живі і здорові. В складному поході дуже мало часу на дрібниці. Але, водночас, тут є час для роздумів. Тут гармонійно поєднується у понятті "відпочинок" важка фізична праця, бо ти, справді, відпочиваєш і розслаблюєшься при фізичному перевантаженні. В поході можна знайти друга в новій людині, або зрозуміти, що він другом бути не може…Тут неможливо втратити старих друзів, якщо вони справжні. Дорослий серйозний похід дуже відрізняється від прогулянок 1-2 категорії складності. І, щоб відчути цю різницю, треба пройти приблизно таким шляхом, який ми описали вище. Сподіваємося, що ще багато таких шляхів подолаємо. І обов'язково повернемося сюди, до омріяного Кавказу.

Мандруючи, вели щоденник

Мандруючи, вели щоденник

Щоденник вела Ганна Кушнирьова,
вставляли "п'ятачок" Оля Плютенко та Володя Райков,
"філософствував" Павло Носков, всі гуртківці Центру різних років.

Відповідає за те, що відбулось і не відбулось, в тому числі, і за написане вище керівник групи Трощенко В.О., він же Начальник.


Если Вам понравилась статья, поделитесь с автором сухариком!
Кстати у автора уже 0 сухарик!
+ 0
 

Комментарии  

 
+1 #1 Александр Админов 13.02.2010 22:49
Спасибо, как-будто опять на Кавказе побывал!
Водопад Султан - супер, даже на фото впечатляюще выглядит!!!
Цитировать
 
 
+1 #2 Компашка 22.02.2010 01:51
Спасибо, ребята! "Защимило" где-то внутри по полной программе.Читается на одном дыхании. Желаю исполнения задуманных походов! Удачи!.....Хочу с вами........
Цитировать
 
 
0 #3 Selena 18.07.2019 15:28
Based on research, there are now millions of marketers worldwide wwho are using article marketing
in promoting their products and also their website online.
It has resulted to associaated with articles that grrow to be posteed on various publishing sites which makes it much difficult any person to capture the attention of their potential clients.


If youu find a site that is in a distinct segment or area relevant to your owwn content, contact website owner seems to direct.
Questionn if he wznts to exchange links in your site.

In the event sitye is of increased enough standard, good wegmasters
normally jump at option. Make sure that you do all process though, i.e.

send him your link text, and order his. Positioned the link doing hiis site before help
to make the request. This creates a sense of urgency at hhis end.


Usse keyword research to determine what people need for answers on. Discover then in order to be sprinkle your keyword phrase through out of
the article such that the search engine spiders will be aware of what off course is relevant to.By doing this it will also help you good page ranking
in yahoo and google.

Determining the true quantity of incoming links for an online site doesnt seem popssible really.
Instead, stick to your trends. Should it bee increasing
or decreasing, are you going to be the best links coming from, justt how much traffic aree they referring?


SEObook Toolbar - A lot of SEO tools here: Quickly view PageRank,
examine backlinks from Open Site Explorer and Majestic SEO, and merely an in excess of must-have add-on for
Web optimisation.

Article having. This is one traffic-generating technique
you shouldn't miss. Today, this iis considered onne with the best for you too drive enormous traffic in your website.
Write articles on thhe regular rate. If you can commit to at least 2 articles a day,
that would lead to 712 articles per year giving you more quality inbound affiliate links.
Jusst makke sure you have a killer author's resource box so undertake it !
entice your potential clients to see your site.

I must admit this put me off. Is actually it can be?Well I started realise that running
withnout shoes is possible and achievable with a well-known plan of action. Solar panel systems need to do is place the same phrase
inn speech marks and understand the drop previously number of web pages that appeared.
Thiss proves that a small number people actually optimise their web web sites.


Once you receive the Google toolbar and start seeing the PRs of
otfher sites, you will be ale to view the sites that get good PR and have the ability to
model your site after that. I can't stress enough tthe importance of getting the Googvle
alexa tool.

My blog: joker123 casino: http://lpe88.life/index.php/other-games/joker123
Цитировать
 
 
0 #4 Brittney 27.07.2019 15:20
Therefore, I'll instead try to relay thhe "why" behind some
of thee names we did receive. It was thee fact
that theey were here alonjg with the cause had been important.
Has sucralose real or pkssibly is it taking place?Here is my site: joker123.net mobile: http://www.thenewsfix.com/the-emergence-of-the-online-casinos-with-passing-time/
Цитировать
 
 
0 #5 petcom 27.05.2020 01:34
У Вас телефон все время занят, перезвоните как будет время. 8(995)889-38-87 Аня
Цитировать
 
 
0 #6 Joan 19.06.2020 15:39
Have a look at your lens to view whether it's brimming with ads and links, or not.
It should be name that your potential leads would distinguish.

A good content-based website is claimed to be 95% typography.Stop by my web page ... sky777 apk: https://sky777.group/13-download-sky777/15-sky777
Цитировать
 
 
0 #7 Hans 24.07.2020 11:57
What it does is create viral campaigns in the places you market towards friends of your friends on MySpace.

Weekly, modify the content with additional updates.

The final point speak about is the maintenance.


Visit my website sky 777: https://sky777.group/13-download-sky777/15-sky777
Цитировать
 
 
0 #8 Morris 05.08.2020 21:47
The sky777 game list: https://www.diigo.com/item/note/6f59k/osde?k=3c4611024079db9f8301c419015057a9
begins by distributing two cards 1 player and
also the dealer. Perhaps the biggest problem that gamblers usually encounter is losing a large pile of income.
Many online casinos do not possess 3D pics.
Цитировать
 
 
0 #9 Kris 09.08.2020 02:04
Hooked up scarecrow, skeleton, and witch cutouts on the wall.
Who knows, maybe next year you'll go camping at a
proper park! All this talk of recession-related stuff is very exhausting.
Osterly Park and house was inbuilt with 1575.

My site - sky casino mod: http://supportingmen.net/__media__/js/netsoltrademark.php?d=sky777.fun
Цитировать
 
 
0 #10 Lashawnda 09.08.2020 09:41
Miss Sally Jo Coaching Prospect kmows she needs some assistance
in her life, but isn't sure what it might be. In her search for answers,
she stops by operating your website and iss intrigued woth what you are offering.
Then she sees the price.

To start with, probably tthe most effective tine find a reputable center is before
need too have it. When your need isn't pressing, you'll need have involving
time and availability to poaces to locate the oone particular you feel would bbe best you
r. However, a person's do not need a submit mind as well as are within accident, functions of affordable parts from an affordable place can be placed
to your insurance company instead of yourself.
Yoou will probably seee that your best bets for a
good collision repir center are asking youir coworkers, family
and friends who thy haqve bought. They will be able foor giving you a good opinion as peer their
previous experiences. You can apply apso several consumer organizations, like the better Business Bureau, tat have information and ratings on different places for one to consider.It a good eye opener to learn that due might be an approval junkie.

Yes, youu have unknowingly gigen others powr oveer yyou if you aree an approval
hunter. Please know that it is nevr necessary to possess the acceptance of others as
a way to feel good about on your own own. Actually som very good people will overlook nice things you will do simply as they're occupied
living their own lives, as should you.

I've been working all things in the steps of learrning this nnew language, in order to create myy blog, with little support except online forms.
When I had questions for my new web hosting company, I
expected help - not ridicule. In the beginning they were somewhat helpful, bbut obviously irritated about
mmy lack oof experience. As time went on, and also other issues camee up, they becme downright condescending within email
communications. Every day I deeaded in order to contact them about
inquhiries or concerns I probably have encountered.


Next, determine where your focus is able to be. Entering into
to trading on the internet because consideration to
become ricxh iss in for disaster. You will need to to in order to be be somebody that likes to trade.
You'll possess to keep the focus on trading well and overcoming problems.
Online trading does move faster. Lessons to do is type in some information and hit the enter key.
Within seconds, your order has hiit the trading floor, leaving you
to the mercy of thhe markets. Thinking thhe money first is reaally a misdirection of
focus. Worry will creep into your mind, allowing you open to second guessing your itineraries.
Yoou will have person to love what iin order to doig
well enough to effortlezs focus and implement your plan of action.

You might pick several hen night accessories in the
weekend an individual decide to go, some funny slippers for everybody oor a dade adventure.

But nno matter a person are choose keesp in mind the whole idea among the weekend:
beauty and leisure. A late sleep alwayss be just
as welcomed every single other a remedy.

A faciwl rejuvenation can present youu with the youthful appearance you are looking by removing many
of the lines and wrinkles of this facial tisues and muscles.
It can offer lasting results. Discuss your optiokns with your surgeon too
ascertain if a great option for ones speific requirements.
When it is, it can make a profound diffesrence in yyour views and also youu overall
take a look. Many people get a boost of confidence from it.


Review my website ... joker123 apk: https://ntc33.fun/other-games/joker123/26-joker123
Цитировать
 
 
0 #11 Jamaal 14.08.2020 21:37
When you are seeking for affordable car parts for San Diego cars, one of the largest
concetns you probably have is cost. The other concern off course is quality.Sometimes it is far
from easy to choose a place that will deliver quality
affrdable car parts to customers, but it certainly can bee handled.
If your car has been involved in an accident,
you look into making sure that is actually repaired properly to ensure that you and your
passengers are safe. Here are a tips you can follow to make sure that you find a top quality affordable
auto parts seller for all of your needs.

You can drive traffic to your store by establishing advertising emplacement.

Yoou save yourself the trouble of being forced tto provide directions or concept.
Your customer will just must read your ads andd they also will have a good opinion about
yor services and merchandise. Of course, these display stands could be quite hzndy when happen to
bbe in a trade show or exhibit, but it's not dismiss their uses in every dday businmess
operations.

Beware with the perils which ogling other women could bring on the customer.
What will be the unemployed of an ogler if his wife
starts to ogle other men, flirts with them or actually gets into an iillicit
relationship with one or many as revenge on him?Sometimes previously parable, myself becoming the widow.

I think about times I've irritated others to get what I wanted, thhe thinggs
i felt was due me - oor sometimes too enable what is. Sometimes I am irritating for dubious reasons - to
get a certain gift for Christmas or just to geet my way, or because I simply feel titled.
Sometimes I am irritating because I'm kond of tired or cranky.
Towards the gym iirritated and you should not
want to bear in mind it to myself.I'm going to share my irritation around, though it isn't much within a blessing!


Next, determine where your focus in aall probability
be. Getting into to stock trading online because consideration to
get rich is etting yourself up foor disaster. You're going
to must be someone likes to trade. And check out to maintain your focus on the subject well and overcoming problems.
Online trading does move faster. Simple to do is provide some informatoon and hit the enter key.
Within seconds, your order has hit the trading floor, leaving you to tthe mercy of
the markets. Thinking thee money first is really a misdirection of focus.
Worry will creep into your mind, causing you to bee open to second guessing your itineraries.
Youu will have to love whgat the doing very well to
seriously focus and implement your plan of action.

Go to bookstores, social gatherings, business meetings, everything you could can. Andd when you're there, just get it too a habit to
get into a small conversation about tthe weather or whatever is on your mind,
prolonged as it's a neutral topic (avoid, say, politics).


Imagine yourself having had spent considerable hours establishing your
booth just to check out later you may have failed miserably in being sure your baby you have ads or stands that can attract potential customers.

Whhen this happens, you aren't required to rearrange
ykur booth, all you should do might be to set up some display stands.
Various better chances of attracting tarvet customerds this manner.
Of course, your ads always be geared towards creating the greatest impact manageable.
If you can afford large and flshy stands then easier to that you have several standing.
You will definitely gain a great dea of from utilizing display sits.


Feel free to surf to my website :: sky777 casino: https://ntc33.fun/other-games/sky777
Цитировать
 
 
0 #12 Marissa 24.08.2020 16:01
I came across this book within the piles at the local Salvation Army thrift store.

It's price-a quarter. It is a revised edition from your author for the renowned "How to Win Friends and Influence People," and was edited in this edition by
Dorothy Carnegie, copyright 84. The original book was
actually published in 1944.

Affer you post articles and updates on your website, notify the search by any servide like Ping-O-Matic.
In which important given that it lets the major search engines
know which have fresh content for potential web-site visitors.

Pinging hedlps a majority when you're trying too rate highly for any search terms.Now totally an available domain name that is sort of short yyet reflects your primary topic word that's.
When you have founhd several ggo decide iif there are any that are about to run oout that a person grab and appearance that shpping list.
If you see anything thats close as to the you wanted or
better, check its page status.

Leaving their early comment generally result extra traffic identical.
When you comment, shaare some terrific insights or give your opinion on the blog writing.


Manual surf exchanges go on a bit more effort generate a flow of webb page visitors.
But its this same requirement that your viewers they fit in, ass well as know generally there is someone there.

Action actually the perfect quality page view.

Good content and consistent link building - the ttwo
most important fawctors of Search engine optimization. Gone are the dags where any links were good enoough to achieve
good page ranks with google search. Now you should
take utmost care on who are linking you and from where?
You must came across the terms like "relevant web site/page" and "good neighborhood".
It is the reason why you find moore credit are usually get back-linking from online pages which matched to the same theme
as yours and preferably have high page ranks - a lot more the better.
And instead of placing your url as links
use positioned on keywords as Anchor Backlinks.


Before you aare writing tthe content for your page, robust and muscular to do keyword
research to find out what searchers aare seeking.
Then, when yoou are writing your content, in order to to
include these essential.

This is not a book to be read from a single sitting;
I advise that you rread a single chapter near a time, then start over
onnce you might have read the book in its' entirety soak up as eat tthe content
as a possibility. Get a copy of the particular book, if only to read between might help to prevent normally read; ths bolok is
an invaluable resource the incredibly busy society.Also visitt my page :: lpe88
download: https://ntc33.fun/other-games/lpe88
Цитировать
 
 
0 #13 Claudia 18.09.2020 09:01
Don't use small words either such as "Lol omg, today was fab" People is acquainted with the shortened words.
Try it yourself; make a subject that interests you.
They will return for another enjoyable suffer.


My blog post; sky 777: https://Sky777.group/13-download-sky777/15-sky777
Цитировать
 
 
0 #14 Aileen 23.09.2020 06:15
There is no better way to grow your online business than through
Internet article writing. Do not really simple. The search engines just adore great content
and because people go online to find information and facts they
need. Below are 3 easy to use tips to aid you to get
more traffic through Internet article writing.

You construct all actual by any keyword tool that provides traffic
figures and identifies the low competition. Possibly you have to pay to use such a keyword tool but
for my part it is worth it.

Internet article advertising is not rocket science and
website way i know to operate tons of traffic back to
your website promote money over the internet. There is just a decreased learning curve and possess know ways to do it the sky's the decrease.


First can certainly opt for article or content syndication. There are many article directories on the world Wide
On-line. You need compose few unique yet informative articles and distribute that point on the web
through such article internet directories. look at this: https://lpe88.life/other-games/sky777 is a fine way wherein you can attract
more web traffic for your website. Offer a link to will probably be while posting the article and traffic will
flow through the anchor text.

What is really a Google slap, and the right way to avoid Google slap?
Well, Google slap is a strong penalty which is charged by Google with advertisers for
violating the hard and fast rules and regulation in the Google.

They basically lodge complaints opposed to the advertisers for going
from the quality guidelines and other rules. Google slap is a kind of punishment and the management of Google can remove the websites of the accused
using their web net page. In addition, they can also lessen page ranking.
In such cases, the organic listings also belong to the
slap of the Google. Free search effects are
collectively called organic listings and sorts penalized
this particular well known site. Working lady can face the
penalty charge for running not a good AdWords program.Going to assist much specially for competitive keywords.

Onpage Optimization has more the 70% value
for entire process and when not done right then it may
be a wasted effort and money on off page optimization. As an example if you type
a keyword looking engine you will discover many sites
in Top 10 which will have very good page and hyperlinks with
good PR. But in these TOP website you may find one site which has poor hyperlinks then the opposite sites with low PR
and still place in TOP 10 or TOP 20. Reasons why? If you see carefully that page should be very done well with
100% keyword relevancy for any particular one keyword.


There is also things also which decides your page rank, consists of authority, interactions and
oneway links. If a website is on web since a number of years then it gets specialist.
If visitors have commented on the internet site or this website has way too many back links
then it gets preference in Google searches. Whatever how developed is television .
but cannot decide which website is applicable and which can not so Google robots depends on human interactions for ranking pages.


You might make quick money online are usually take action on numerous reasons.
The landing page is absolutely crucial should you desire to make quick money online.
It's easy to do right and takes not much time. Once you feature the landing page you begin building backlinks to drive traffic to your site.
Цитировать
 
 
0 #15 Kerri 22.10.2020 09:26
Camp Jordan Park and Arena in East Ridge, TN. Pack the frisbee, grab
the dog and plan to spend one day relaxing at this fantastic place.
With 257 acres, a 2-mile walking track, sand volleyball
court, and plenty of picnic tables, Camp Jordan is the perfect place
to spend the day without spending a dime!

A good base coat of grey will help give your beast a more stone like appearance.
Time for the detail, darker shades of grey darkening to
black can be sponged one with a great all-natural sponge
to give a more stone like appearance. Create
highlights, use white or a very light grey. Take care when utilizing the highlights as too much will resulted in beast appear cartoonish won't be able to so
scary.

When choosing things try out Chicago, you want to do investigation. Try looking
as well as searching for "things attain Chicago"
You'll be able to see reviews from different museum,
attractions, and kid friendly hotels int he Chicago area.
Reading reviews good because place decide exactly what best in order to and to make
the family.

The Tinker Bell Half Marathon weekend has fun for just about everyone.
Families will love running together each morning Never Land qr.sky777.com download: http://gameboy88.com/sky777-download-introductions/ Used.
The route keeps families inside the Disney Resort for complete 5K
run.

The company offers a very lined lion costume. It has
a zipper made from valour material, and has snaps for straightforward diaper shifting.
These costumes get skid resistant booties.
The lion comes with a plush mane and the ear lobes. They have other designs like
a daisy, lobster, octopus, tootsie roll, teddy bear, puppy and even spider person.These costumes
are good for Halloween parties and for amusement.
They also make fun pictures the mulch can become is not Halloween.

Now have got Brain Desserts. Mine turned out really good.
I did change the recipe by adding the red food coloring to the
cake, however not something you need. If you
want to be even more creative, additionally some strawberry or cherry jelly towards the inside of the cupcake so
it can gain an oozing look a person bite involved with it.
You can do this by filling the cupcake holder
part way, adding the jelly, and then finish
filling the cupcake holder with cake mix.

Before you send out the kids off trick-or-treating, "treat" your crooks to a party favor!
Take tiny clay pots, paint them black and write each child's name on the pot in orange.
Fill the pot with candy corns and ghosts produced peanut-shaped cookies frosted white with black frosting eyes and smiles for a pleasant Halloween! Follow these fun ideas for
a party that's sure to get super ghoul!

Also visit my blog post - sky777 test: http://nrocks.com/hoobaholics/feedback/index.php?n=1hipnosisexternal%20nofollow///
Цитировать
 
 
0 #16 Jefferson 25.10.2020 11:04
With the need comes having of innovation. Yoou start a business enterprise and
participate in a good role. You use often quality raw material help make a perfect product.
But iss it suffucient to get you product the client?

Who knowss may made this particular good product?

Here comes the demand to market your product tto produce them exacty what you
have made. And escalating why ads the big-big hoardinggs for your road side annd onn their
own city alleys. These hoardings or billboards are not just the informer
with the product they also tell something else.

They have powwer mqke you to the place they belong to means tend to be willing to begin see and appear for item by your thoughts.


To assss if this is a wonderful option for your own needs, it is far better talk
with a surgeon with regards to it carefully.
Discuss what prior are the yyou would like too see happen as due
to habing this done. In mamy situations, your consultation will give you you an unnaturally
good opinion prducts the moet realistic outcome for avoid using be.


When something you've undertaken comes out as anticipated, that's excellent!
However, that experience doesn't teach much. In the neighborhood .
to say, what you expected to happen, happened.


When you speak to someone in a gentle, loving tone
of voice, positive will soon most likely receive a
gentle, loving response - and create relationship off caring
and trust. When you talk to someone in a condescending manner, being sarcastic,
hateful, or plain nasty, you likely get back the identical.They thewn stare at susceptible women and use gestures, appreciation and sweet predicts give thhem a hint of their liking
for them. But once they succeed inside their
mission getting intimate while using the women, the
chase stops and they move on to someone as well.


Husbaznds should remember nevr to let the romance diminish iin their unique married living.
They should perform the small things that make life
interesting annd romantic. Is actualply usually the small things
in life, which keep the fire burning. Be vocal and demonstrative in your wife.


On the other hand, there might be a lack of interest
from her end. In sufh situations, it is best to wait patiently and see for a
bit of time and fnally move available on. Do not get clingy and desperate by calling him /
her continually!

Look into my website - sky777 casino: https://ntc33.fun/other-games/sky777/20-sky777
Цитировать
 
 
0 #17 Georgina 30.10.2020 19:18
Admiring the hard work you put into your site and detailed
information you present. It's great to come across a
blog every once in a while that isn't the same outdated
rehashed information. Excellent read! I've saved your site and I'm including
your RSS feeds to my Google account.

Also visit my web-site ... Daftar Slot
Online: http://www.jokergaming285.xyz/cara-hitung-koin-game-joker123-slot-online-indonesia/joker123/
Цитировать
 
 
0 #18 Geralyn 17.11.2020 13:51
Habst du jemals versucht Cybersex? Lasst uns einander heute Abend Freude bereiten! Klicken Sie auf den Link.
https://sadertyue.us/LrGOU
Цитировать
 
 
0 #19 GrantJible 20.11.2020 23:13
Мастер по волосам в Казани https://fwstyle.pro
Цитировать
 
 
0 #20 Julietta 24.11.2020 09:53
Willst du am Telefon sprechen? Klicken hier, um die Nummer anzuzeigen -
https://sadertyue.us/LrGOU
Цитировать
 
 
0 #21 Adelaide 29.11.2020 10:13
Fotos von nackten Frauen mit Whisky und Partys -
https://sadertyue.us/LrGOU
Цитировать
 
 
0 #22 Claire 29.11.2020 12:08
Mochte mich nach einem langen Tag entspannen! Lass uns chatten! Finde mich nach dem Rufnamen *Anetti* auf der Site -
https://sadertyue.us/LrGOU
Цитировать
 
 
0 #23 Dayna 17.12.2020 23:35
Frau mit Leidenschaft, sucht energiegeladene n Mann
https://sexy22.page.link/EXjZ
Цитировать
 

Добавить комментарий


Защитный код
ОбновитьНаши эксперты:

 • Парчевский
  290 (+278)
 • Belka
  60 (+82)
 • Белым Максим
  38 (+66)
 • Некрасов
  6 (+62)
 • Сергей
  26 (+61)
 • Некрасов С.
  32 (+57)
 • Александр
  59 (+52)
 • trovlad
  305 (+43)
 • Николай
  232 (+38)